تایپ اسکریپت

تایپ اسکریپ (typescript) چیست؟

تایپ اسکریپت زبان برنامه نویسی ارائه شده توسط مایکروسافت می باشد. در این مقاله و مقالات بعد قصد داریم به بررسی امکانات و مزایای این زبان بپردازیم و با مثال های فراوان این زبان را به خوبی یاد بگیریم.

با گسترش استفاده از زبان جاوا اسکریپت (javascript) در تولید برنامه های تحت وب، زبان جاوا اسکریپت به یکی از زبان های پرقدرت در تولید برنامه های مبتنی بر وب تبدیل شده است. ترکیب زبان جاوااسکریپت با html و css نیاز های طراحی و توسعه برنامه های وب را پاسخگو بوده است. در ابتدا جاوا اسکریپت برای مدیریت رویداد های صفحات وب استفاده می شد. در نتیجه برای برنامه های در مقیاس بزرگ مناسب نبود. اما توسعه ی جاوا اسکریپت امروزه به حدی بوده که در تولید برنامه های native و برنامه های تحت cloud مورد استفاده قرار می گیرد. این پیشرفت ها سبب پیدایش برنامه های با سایز خیلی بزرگ و مبتنی بر جاوااسکریپت شد.

برای آسان تر کردن فرایند برنامه نویسی مبتنی بر جاوا اسکریپت در مقیاس بزرگ از تایپ اسکریپت (typescript) استفاده می شود. زبان تایپ اسکریپ (typescript) توسط شرکت مایکروسافت پا به عرصه گذاشت. به کمک تایپ اسکریپ (typescript) می توان برنامه های مبتنی بر جاوا اسکریپت در مقیاس بزرگ تولید کرد به طوری که بتواند با هر مرورگر و سیستم عاملی سازگار باشد.

یکی از ویژگی های زبان تایپ اسکریپ (typescript) آن است که این زبان از شی گرایی پشتیبانی می کند. خروجی حاصل از کد های تایپ اسکریپ (typescript) در نهایت به جاوا اسکریپت کامپایل می شود.

نکته مهم در استفاده از تایپ اسکریپ (typescript) آن است که زبان تایپ اسکریپ (typescript) در ویژوال استودیو به خوبی پشتیبانی می شود. هم چنین قابلیت intellisense سبب راحت تر شدن کدنویسی به زبان تایپ اسکریپ (typescript) شده است.

برترین امکانات زبان تایپ اسکریپ (typescript) عبارتند از:

 • classes
 • types
 • generics
 • modules
 • compile-time type checking

مزایای زبان تایپ اسکریپ (typescript)

یکی از مهم ترین مزایای زبان تایپ اسکریپت آن است که امکان کدنویسی بصورت سینتکس آشنای شی گرایی را فراهم می سازد. این کار سبب می شود برنامه نویس بتواند کد های خود را بسیار راحت تر سازمان دهی کند و هم چنین از نوشتن کد های تکراری پرهیز کند.

مزیت دیگر زبان تایپ اسکریپ (typescript) مربوط به بحث Typing است. بدین معنا که در زبان تایپ اسکریپ (typescript) هنگام تعریف متغیر ها نوع آن ها باید تعیین گردد. هم چنین زمانی که بخواهیم در تایپ اسکریپ (typescript) مقداری را به یک متغیر نسبت بدهیم باید به نوع آن متغیر توجه کنیم. زیرا در صورت رعایت نکردن این مورد با خطا مواجه خواهیم شد. در زبان تایپ اسکریپ (typescript) بر خلاف جاوا اسکریپت می توانیم کلاس و واسط (interface) داشته باشیم و این به دلیل پشتیبانی زبان تایپ اسکریپ (typescript) از شی گرایی است.

رفتار زبان تایپ اسکریپ (typescript) در مواجه با متغیر ها و داده ها سبب خواناتر شدن برنامه ها و راحت تر شدن خطایابی آن ها شده است.

کد های زبان تایپ اسکریپ (typescript) در ابتدا کامپایل می شوند و سپس به کد های جاوا اسکریپت تبدیل می شوند و این سبب می شود قبل از اجرای کد ها از خطاهای موجود در برنامه مطلع شوید.


The last comment needs to be approved.
2 پاسخ
 1. ابراهیم
  ابراهیم گفته:

  با سلام و خسته نباشید واقعا آموزش هاتون حرف نداره . عالی عالی عالی

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   باسلام و سپاس از همراهی شما، بسیار خرسندیم که آموزش ها مورد انتخاب شما بوده است. موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.