معرفی زبان سی شارپ

معرفی زبان سی شارپ (#C)

در تعریف کلی، سی شارپ (#C) زبان برنامه نویسی ساده، مدرن و شی گرا است. در این مقاله و مقالات بعدی قصد داریم مفاهیم مقدماتی و پیشرفته زبان برنامه نویسی سی شارپ (#C) را بررسی کنیم.

برنامه نویسی به زبان سی شارپ (#C) بسیار مشابه زبان سی یا سی پلاس پلاس است و بر همان پایه و اساس است. لذا درصورتی که شما درک مقدماتی از برنامه نویسی به زبان سی یا سی پلاس پلاس داشته باشید به راحتی می توانید سی شارپ (#C) را فرابگیرید. درصورتی که با زبان های سی یا سی پلاس پلاس آشنایی ندارید، نگران نباشید، در مقالات بعد به آموزش سی شارپ (#C) می پردازیم و مفاهیم را با مثال های متعدد بیان می کنیم.

سی شارپ (#C) توسط Andres Hejlsberg و تیم او توسعه یافته است.

در این بخش از مقاله معرفی سی شارپ (#C) می خواهیم ابزار های مورد نیاز جهت ایجاد و توسعه برنامه به زبان برنامه نویسی سی شارپ (#C) را بررسی کنیم. سی شارپ (#C) قسمتی از دات نت فریم ورک (net framework.) است و برای نوشتن برنامه های دات نت (NET.) بکار می رود. لذا پیش از بحث درباره ی ابزار های لازم جهت اجرای برنامه های سی شارپ (#C)، قصد داریم ارتباط سی شارپ (#C) و دات نت فریم ورک (net framework.) را بررسی کنیم.

دات نت فریم ورک (net framework.) پلتفرمی است که جهت تولید و توسعه انواع برنامه ها به ما کمک می کند. این انواع شامل موارد زیر است:

  • برنامه های تحت ویندوز (windows applications)
  • برنامه های تحت وب (web applications)
  • وب سرویس ها (web services)

این فریم ورک به گونه ای طراحی شده که برای همه زبان ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، برای مثال: سی شارپ (#C)، C++،  visual basic، Jscript، COBOL و …

همه این زبان ها به راحتی می توانند به فریم ورک دسترسی داشته باشند.

معرفی IDE برای سی شارپ (#C)

در این بخش قصد داریم به معرفی محیط توسعه یکپارچه (Integrated Development Environment) که به اختصار به آن IDE گفته می شود، بپردازیم.

مایکروسافت (microsoft) برای برنامه نویسی به زبان سی شارپ (#C) این ابزار های توسعه را ارائه داده است.

  • Visual Studio (VS)
  • Visual Studio Express (VSE)
  • Visual Web Developer

برنامه نویسی به زبان سی شارپ (#C) در لینوکس (Linux) و مک (Mac)

اگر چه دات نت فریم ورک (net framework.) در سیستم عامل ویندوز اجرا می شود، اما چند ورژن جایگزین نیز وجود دارد که روی سایر سیستم عامل ها قابل استفاده می باشند. برای مثال Mono یک ورژن متن باز (open source) از دات نت فریم ورک (net framework.) است که شامل یک کامپایلر سی شارپ (#C) است و در قابلیت اجرا در چندین سیستم عامل را دارد.

مقالات مرتبط: معرفی عملگر ها در سی شارپ


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.